niedziela, 30 września 2012

Czym czyścimy Stal Nierdzewną.Jak usunąć ślady palców ze stali nierdzewnej?


W większości przypadków wystarczy miękka ściereczka lub gąbka zwilżona wodą ze środkiem do zmywania.
Innym sposobem jest usuwanie ich za pomocą wilgotnej tkaniny z mikrofazy.Środki do mycia szyb używa się do czyszczenia powierzchni o lustrzanym połysku (stal wybłyszczana). Należy unikać środków szorstkich i trących, które mogą spowodować zarysowania. Powierzchnie szlifowane należy wycierać wzdłuż kierunku szlifu a nie w poprzek. Ślady palców na powierzchniach ze stali nierdzewnej sprawiają więcej problemów, kiedy urządzenie jest nowe. Po kilku tygodniach użytkowania nie będą one tak widoczne jak na zupełnie nowej powierzchni.

Jak poradzić sobie z nieczystościami mającymi tendencję do trwałego osadzania się?


Takie trwałe nieczystości, np. plamy tłuszczu czy herbaty czyści się zwykłymi mleczkami do szorowania (np. JIF/Cif). W miejscowościach gdzie woda jest twarda, powierzchnie stalowe należy zawsze wycierać do sucha, nie pozostawiając na nich wilgotnej ścierki kuchennej czy gąbki, tak aby nie powstały ślady od wody i osadu kamienia.

Jakim sposobem można usunąć osady kamienia?


Jeśli próba usunięcia za pomocą zwykłego mleczka do czyszczenia nie wystarczy, należy poddać je działaniu 25% roztworu octu i pozostawić aby się rozpuściły, a następnie spłukać wodą i wytrzeć do sucha.

Czym usunąć plamy z herbaty?


Czy istnieją szczególne zalecenia? Soda krystaliczna (tzw. do prania – węglan sodowy) jest bardzo skuteczna w usuwaniu plam z herbaty. Czajniki do herbaty należy całkowicie zanurzyć w gorącym roztworze sody, natomiast do mycia dużych powierzchni należy użyć tkaniny lub gąbki, a następnie spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha.

Czy takie same metody zaleca się w usuwaniu osadów i plam z kawy?


Osady kawy są tłuste i tworzą się wtedy, gdy maszyna do kawy jest myta nieregularnie. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest soda oczyszczona (wodorowęglan sodowy). Należy zrobić roztwór z gorącej wody i sody oczyszczonej, pozwolić podziałać jemu na zapuszczone powierzchnie przez ok. 15 minut, po czym spłukać wodą i wytrzeć do sucha.

Czy istnieją metody których się nie zaleca do czyszczenia stali nierdzewnej?


Środki dezynfekujące zawierające wybielacze (podchloryn sodowy) mogą zaszkodzić powierzchni stali nierdzewnej, jeśli są w zbyt dużym stężeniu lub pozostają w zbyt długim kontakcie z powierzchnią stalową. Sól lub inne środki czyszczące zawierające chlorki mogą również spowodować uszkodzenia. Jeśli już je używamy, należy zawsze je wcześniej rozpuścić i ograniczyć czas ich oddziaływania do minimum, po czym obficie spłukać powierzchnię czystą wodą.
Proszki lub inne środki o właściwościach trących (np. VIM) będą pozostawiać rysy.
Zwykłe druciaki (np. czyściki Brillo) nie nadają się do czyszczenia stali nierdzewnej, gdyż niszczą one zdolność stali nierdzewnej do samo-naprawy.
Środki do czyszczenia srebra, zazwyczaj zawierające chlorki i silne kwasy nie nadają się do czyszczenia stali nierdzewnej.

W handlu dostępne są ochronne “spraye” i specjalne pasty do metali. Do czego właściwie one służą?


 Większość środków czyszczących do powierzchni metalowych w sprayu (np. 3M, Henkel) zawiera olej silikonowy. Środki te są specjalnie przeznaczone do stali nierdzewnej i ułatwiają jej czyszczenie. Jakkolwiek spraye usuwają stare ślady palców, nie zapobiegną one tworzeniu się nowych śladów. Ich efekt jest trwały od kilku dni (w miejscach wystawionych na działanie czynników atmosferycznych) do kilku tygodni. Olej silikonowy można następnie całkowicie zmyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Pasty do polerowania (np. Johnson, Cox, Erdal, Stahlfix) tworzą mikroskopijną, ale bardzo odporną woskową warstwę, która sprawia, że powierzchnie metalowe stają się szczególnie łatwe w czyszczeniu. Taka woskowa warstwa ochronna jest odporna na działanie detergentów i może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy. Usuwa się je środkami na bazie alkoholu. Wymienione wyżej sposoby zabezpieczenia stosuje się do powierzchni dekoracyjnych – nigdy do wyrobów stalowych mających kontakt z żywnością.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz